В ІПСА існує чимало можливостей для навчання за кордоном. Окрім програм подвійного диплому КПІ має багато домовленостей про короткострокову академічну мобільність в рамках програми Erasmus+ з університетами по всьому світу. На практиці це дає можливість провчитися один чи декілька семестрів в закордонному ВНЗ. Стипендіати програми отримують стипендію в розмірі 750-850€ , що покриває усі витрати на проживання, та одноразовий грант на подорож. На мою думку, основною перевагою програми є те, що предмети, які вивчалися в ВНЗ партнері перезараховуються в КПІ, що дозволяє зменшити навантаження на студентів. Загалом, ВНЗ партнери поділяються на загальноунівеститетські та ті, що уклали угоду безпосередньо з ІПСА. В останньому випадку конкурс проводитиметься лише серед студентів вашого ж факультету, що дозволяє суттєво збільшити шанс на проходження конкурсу.
За цією програмою я провів семестр в Університеті імені Миколи Коперника в Польщі. Подача заявки проходила в міжнародному офісі КПІ. Конкурс проводився за такими критеріями як середній бал, наукові публікації/конференції та рівень володіння іноземною мовою. Подання документів треба почати раніше саме через сертифікат іноземної мови. Добре, якщо є міжнародно-визнаний сертифікат, а якщо ні, то чекати на підтвердження факультету лінгвістики доведеться від тижня до місяця. Багато часу зайняло оформлення всіх документів, індивідуального плану та отримання візи. Окрім цього необхідно було завантажити заяву та скани документів на сайт університету. При отриманні візи, можна написати email до консульства Польщі в Україні, що дозволить суттєво зменшити час очікування.
Після прибуття в Польщу нам дуже сильно допомагав міжнародний відділ університету. Було організовано вступний тиждень, протягом якого нам прочитали ряд лекцій для адаптації до польської культури і навчального процесу. Кожному учаснику програми виділили ментора, який допомагав з адміністративними та організаційними питаннями. При реєстрації необхідно буде заповнити багато документів польською, тому допомога стане у нагоді. Окрім цього міжнародний офіс провів ряд семінарів та екскурсій по місту (того року, наприклад, нас водили в торунський музей пряників). Після цього давалося 2 тижні на те, щоб остаточно визначитися зі своїми предметами та зареєструватися на них (взагалі це термін для польських студентів, а для стипендіатів Erasmus+ можливе індивідуальне узгодження з викладачами).
Загалом, викладачі готові йти на поступи заради студентів. Наприклад, деякі екзамени чи проекти можна здавати видалено або призначити індивідуальний день для здачі, якщо перетинаються сесії, чи час екзамену не підпадає під проміжок дії візи. Зазвичай прийнято брати 4-5 предметів за семестр, а отже часу буде вистачати і на відпочинок і на культурний розвиток. Наприклад, в тому семестрі міжнародний офіс та студентські спілки організували безліч вечірок та зустрічей, як між інтернаціональними студентами, так і з поляками. Також залишається і багато часу для подорожей, наприклад на католицьку Пасху, яка триває біля двох тижнів можна взагалі поїхати туром по Європі, національна віза дозволяє. Окрім цього наш факультет організовував безліч конференцій і доповідей, на які нас, як міжнародних студентів, запрошували без реєстрації. Загалом, в Торуні місць для дозвілля вистачає та варто визнати, що пейзажі та особливо вид на Віслу захоплюють подих.
З власного досвіду можу порадити взяти з собою грошей тижні на 2-3, оскільки стипендію можуть трохи затримати, а за гуртожиток платити треба. Окрім цього, не варто витрачати багато часу на складання навчального плану в Києві, бо його зазвичай можна змінити прямо на місці і навіть протягом навчального року в залежності від наявних в університеті предметів. Також майже всі партнери програми пропонують мовні курси для закордонних студентів, на які я раджу записатися, бо це допоможе краще зрозуміти культури країни, в якій ви навчаєтесь, дозволить завести нові знайомства та буде просто корисно в подальшому житті. Також враховуйте, що в Європі майже нема цілодобових магазинів, а на деякі свята харчові магазини та супермаркети стоять закритими по 3-4дні, тож запасатися треба заздалегідь.
З того, що особливо запам’яталося з відмінностей в культурі – в Польщі не прийнято давати решту (окрім великих харчових магазинів), тому по приїзду варто розміняти гроші, щоб і в автобусі проїхати, і сувенірів купити.
Взагалі, на мою думку, Erasmus+ – це чудова можливість дізнатися більше про традиції та звичаї інших країн, можливість пізнати їх культуру та значно поширити своє коло спілкування знайомствами зі студентами з усіх куточків світу.
Андрій Зайцев