skip to content

В сучасному світі комп’ютери оточують нас скрізь – від нано- до макро-технологій. ІТ галузь відіграє одну із провідних ролей серед передових, найбільш затребуваних напрямів розвитку суспільства. Вони призвані впроваджувати нові ідеї та методи, удосконалення та обслуговування вже працюючих. Головні сподівання, які покладає людство, цивілізація на комп’ютерний світ – це допомогти чи замінити людину у прогнозуванні і керуванні складними процесами та системами. Системами, об’єм і масштаб яких настільки великий, що людських можливостей вже не вистачає для аналізу поточного стану, керування та обслуговування. Такі системи, насправді, вже існують скрізь навколо нас: безпекові системи, навколишнє середовище, клімат, космос, зв'язок, військові операції, соціальні мережі, макро-логістика,… Методи системного аналізу дають можливість прогнозувати розвиток процесів в економіці, фінансах, на виробництві, навколишньому середовищі, міжнародних стосунках.

Керування такими складними системами вимагає розробки і побудови складних моделей з використанням сучасного математичного апарату та сучасних складних комп’ютерних технологій. Апаратом системного аналізу слугує – прикладна математика і прикладна статистика, комп'ютерні науки, методи прогнозування, оптимізації, кластеризації. Останнім часом до них додався штучний інтелект, методи якого почали використовувати на всіх етапах системного аналізу і продовжують удосконалюватися.

Робота з великими, складними системами вимагає обробки великих масивів даних. В світі постійно виникає величезна кількість різної інформації – комп’ютери фіксують мільйони продажів кожну секунду, користувачі Інтернету відправляють тисячі повідомлень, автоматичні датчики безперервно фіксують якість повітря, а супутники фотографують поверхню Землі та інших планет, і це тільки невелика частина даних, з якими потрібно працювати.

І все це і є складові частини системного аналізу. Системний аналіз, дає можливість встановити, як формуються, створюються системи, як вони розвиваються. В ньому розробляються інструменти, оволодівши якими ми можемо оптимізувати функціонування системи у потрібному нам напрямі. Обробка великих масивів зібраних даних дає можливість не просто зрозуміти, ЩО відбувається, але й пояснити, ЧОМУ це відбувається, і головне – ЩО БУДЕ, ЯКЩО ми приймемо те чи інше рішення. Одна із значних переваг системного аналітика – в його універсальності.

Інструменти, якими він оперує для пояснення причин, виявлення тенденцій і передбачення майбутнього, придатні для використання у будь-якій галузі, від промисловості до медицини, від фінансової сфери до підвищення обороноздатності. До того ж, володіння аналітичними інструментами системного аналізу передбачає і вміння програмувати з використанням сучасних засобів, що відкриває дорогу і в ІТ-сферу. Отже, системний аналітик є унікальним фахівцем, в якому зацікавлені комерційні компанії ікорпорації, підприємства і банки – всі, хто працює з малими і великими обсягами даних з метою прийняття складних управлінських рішень.